SY 2018-2019 Staff List

PORT TOWNS ELEMENTARY STAFF

2018-2019

              Title                                              Name                              Room #

Principal

Michelle Marek

1104

Assistant Principal

Dara Hurley (1st, 3rd, 5th)

1105

Assistant Principal

Jamel Kimbro (K, 2nd, 6th)

1033

Assistant Principal

Richard Flanagan (Pre-K, 4th)

1100

Main Office

Juanita Doby

Marlo Logan

Retha Carr

Nurse

Tabetha George

1111

Professional Counselors

Daisy Anderson-Dickens (Pre-K/4th)

1121

Patricia Johnson (1st, 3rd, 5th)

2020

Pierre Dorival (Kindergarten, 2nd, 6th)

1002

Pre-Kindergarten

Johana Balde

1040

Deidra Johnson

1036

Judion Fawa

1038

Dionndra James

1042

Kindergarten

Shawndra McCoggle

1044

Samantha Neary

1008

Demarius Shorter

1047

Jessica Bari

1003

Katie Mueller

1051

Monika Austin

1049

First Grade

Teoanne Balde

1005

Patricia Bennett

1013

Grace Elad

1010

George Elzey

1020

Samantha Bell

1018

Benjamin Miller

1014

Yolanda Morgan-Mobley

1016

Second Grade

Sydney Brooks

2013

Todd Whitehead

2008

William Skallerup

2001

Desiree’ Watkis

2003

Brittany Thomas

2016

Megan Katenkamp

2014

Corinne Tomaszewski

2005

Third Grade

Lisa Flanagan

2010

Samantha Bigony

2031

Jenna Isaac

2012

Mandisa Bryant-Morris

2030

Theresa DeLeon-Bell

2029

Breanna Spangler

2032

Fourth Grade

Romona Stokes

2033

Caitlin Costello

1053

Eric Morris

2035

Scott Morrison

2028

Devin Hudson

2036

Toya Dominick

2034

Fifth Grade

Joseph Perreault

Temp 7

David Pickens

Temp 5

Renard Stevens

Temp 3

Delicia Adewusi

Temp 6

Warren Palmer

Temp 4

Sixth Grade

Kimberly Reece

Temp 1

Eleanore Ryan

Temp 2

Terry Miller

1146

Averill Malone

1150

John Truglio

Temp 8

ESOL

Ariana Tabaku

1013 (Bennett)

Eufemia Lopez

1003 (Bari)

Marie Bowe-Quick

2003 (B. Thomas)

Albert Zama

1150 (Malone)

Valerie Smith

2029 (DeLeon Bell)

Robin Scales

2036 (Hudson)

Julie Vandermeys

2033 (Stokes)

Aileen Marcelo

1000

Lu Yuan

1146 (T. Miller)

Alan Simkin

Reading Specialist

Alicia Proctor

2017

Bernadine Reid

2017

Writing Coach

Kim Rushing

1034

Instructional Lead Teachers

Donna Howard

1024

Sharnaye Sollers

1024

Science Resource

Tracey Blackson

2000

Data Coaches

Christine Stratton

1032

Angela Phelps

1030

Technology/Computer Lab

Shareen O’Neale

1021

Math Resource

Jennifer Rezk

1024

Art Instructors

Elizabeth Lansat

1031

Dawne Aylor

1031

Music Teachers

Aaron Gage

1035

Ari Stern

1035

Yolanda Redding

1035

Instrumental Music

Ms. Hood

1035

PE Teachers

Charlie Williams

1144

Zach Radov

1144

Frank Young

1144

SPED Teachers

Cheryl Jones (Chairperson)

2027

Heather Ziener

2027

Bonnie Thomas

2027

Olubukola Oriowo

2027

ISEA

Alondra Thomas

xxxxx

Samone Spriggs

xxxxx

Media Specialist

Beverly Murphy

1026

Media Aide

Harold Taylor

1026

SPED Paraprofessional

Paulette Jones

xxxxx

Paraprofessional

Monique Wainwright

xxxxx

Pre-K Paraprofessionals

Maureen McAuliffe

1042

Valerie Jenkins

1040

Marlo Vaughan

1038

Deborah Weems

1036

Parent Engagement Assistant

Rosa Lopez

1122

Speech Teacher

1000

Community Resource

Ms. Ledesma

1054

Teacher’s Lounge

2026

Building Supervisor

Mr. Matthew Harrison

1117

Custodial Staff

Charles Brown/Night Supervisor

Abdul Kamara

Michael Hickman

Mr. Morton

Cafeteria Manager

Danielle Thomas-Direct Line

1132

Cafeteria Staff

Ida Taylor

Jessie Murphy

Ana Mercado

Beverly Lewis

Charles Orji

Marquita Queen

Last modified: 9/23/2018 2:24:32 PM