• SY 2018-2019 Staff List

    PORT TOWNS ELEMENTARY STAFF

    2018-2019

                  Title                                              Name                              Room #

    Principal

    Michelle Marek

    1104

    Assistant Principal

    Dara Hurley (1st, 3rd, 5th)

    1105

    Assistant Principal

    Jamel Kimbro (K, 2nd, 6th)

    1033

    Assistant Principal

    Richard Flanagan (Pre-K, 4th)

    1100

    Main Office

    Juanita Doby

     
     

    Marlo Logan

     
     

    Retha Carr

     

    Nurse

    Tabetha George

    1111

    Professional Counselors

    Daisy Anderson-Dickens (Pre-K/4th)

    1121

     

    Patricia Johnson (1st, 3rd, 5th)

    2020

     

    Pierre Dorival (Kindergarten, 2nd, 6th)

    1002

    Pre-Kindergarten

    Johana Balde

    1040

     

    Deidra Johnson

    1036

     

    Judion Fawa

    1038

     

    Dionndra James

    1042

    Kindergarten

    Shawndra McCoggle

    1044

     

    Samantha Neary

    1008

     

    Demarius Shorter

    1047

     

    Jessica Bari

    1003

     

    Katie Mueller

    1051

     

    Monika Austin

    1049

    First Grade

    Teoanne Balde

    1005

     

    Patricia Bennett

    1013

     

    Grace Elad

    1010

     

    George Elzey

    1020

     

    Samantha Bell

    1018

     

    Benjamin Miller

    1014

     

    Yolanda Morgan-Mobley

    1016

    Second Grade

    Sydney Brooks

    2013

     

    Todd Whitehead

    2008

     

    William Skallerup

    2001

     

    Desiree’ Watkis

    2003

     

    Brittany Thomas

    2016

     

    Megan Katenkamp

    2014

     

    Corinne Tomaszewski

    2005

    Third Grade

    Lisa Flanagan

    2010

     

    Samantha Bigony

    2031

     

    Jenna Isaac

    2012

     

    Mandisa Bryant-Morris

    2030

     

    Theresa DeLeon-Bell

    2029

     

    Breanna Spangler

    2032

    Fourth Grade

    Romona Stokes

    2033

     

    Caitlin Costello

    1053

     

    Eric Morris

    2035

     

    Scott Morrison

    2028

     

    Devin Hudson

    2036

     

    Toya Dominick

    2034

    Fifth Grade

    Joseph Perreault

    Temp 7

     

    David Pickens

    Temp 5

     

    Renard Stevens

    Temp 3

     

    Delicia Adewusi

    Temp 6

     

    Warren Palmer

    Temp 4

    Sixth Grade

    Kimberly Reece

    Temp 1

     

    Eleanore Ryan

    Temp 2

     

    Terry Miller

    1146

     

    Averill Malone

    1150

     

    John Truglio

    Temp 8

    ESOL

    Ariana Tabaku

    1013 (Bennett)

     

    Eufemia Lopez

    1003 (Bari)

     

    Marie Bowe-Quick

    2003 (B. Thomas)

     

    Albert Zama

    1150 (Malone)

     

    Valerie Smith

    2029 (DeLeon Bell)

     

    Robin Scales

    2036 (Hudson)

     

    Julie Vandermeys

    2033 (Stokes)

     

    Aileen Marcelo

    1000

     

    Lu Yuan

    1146 (T. Miller)

     

    Alan Simkin

     

    Reading Specialist

    Alicia Proctor

    2017

     

    Bernadine Reid

    2017

    Writing Coach

    Kim Rushing

    1034

    Instructional Lead Teachers

    Donna Howard

    1024

     

    Sharnaye Sollers

    1024

    Science Resource

    Tracey Blackson

    2000

    Data Coaches

    Christine Stratton

    1032

     

    Angela Phelps

    1030

    Technology/Computer Lab

    Shareen O’Neale

    1021

    Math Resource

    Jennifer Rezk

    1024

    Art Instructors

    Elizabeth Lansat

    1031

     

    Dawne Aylor

    1031

    Music Teachers

    Aaron Gage

    1035

     

    Ari Stern

    1035

     

    Yolanda Redding

    1035

    Instrumental Music

    Ms. Hood

    1035

    PE Teachers

    Charlie Williams

    1144

     

    Zach Radov

    1144

     

    Frank Young

    1144

    SPED Teachers

    Cheryl Jones (Chairperson)

    2027

     

    Heather Ziener

    2027

     

    Bonnie Thomas

    2027

     

    Olubukola Oriowo

    2027

    ISEA

    Alondra Thomas

    xxxxx

     

    Samone Spriggs

    xxxxx

    Media Specialist

    Beverly Murphy

    1026

    Media Aide

    Harold Taylor

    1026

    SPED Paraprofessional

    Paulette Jones

    xxxxx

    Paraprofessional

    Monique Wainwright

    xxxxx

    Pre-K Paraprofessionals

    Maureen McAuliffe

    1042

     

    Valerie Jenkins

    1040

     

    Marlo Vaughan

    1038

     

    Deborah Weems

    1036

    Parent Engagement Assistant

    Rosa Lopez

    1122

     

    1000

    Community Resource

    Ms. Ledesma

    1054

    Teacher’s Lounge

     

    2026

    Building Supervisor

    Mr. Matthew Harrison

    1117

    Custodial Staff

    Charles Brown/Night Supervisor

     
     

    Abdul Kamara

     
     

    Michael Hickman

     
     

    Mr. Morton

     

    Cafeteria Manager

    Danielle Thomas-Direct Line

    1132

    Cafeteria Staff

    Ida Taylor

     
     

    Jessie Murphy

     
     

    Ana Mercado

     
     

    Beverly Lewis

     
     

    Charles Orji

     
     

    Marquita Queen