• Due to building maintenance, John H. Bayne ES will be temporarily located at Doswell E. Brooks ES at1301 Brooke Road, Capitol Heights, MD 20743 until August 12.


Transportation Office

tel: (301) 952-6570
email:
Transpor@pgcps.org

Transportation
Last modified: 11/8/2013 11:01:46 AM
Bell Times for 2013-14 School Year

 * Schools listed have changes for 2013-2014       Schools in bold have Before and After Care

High Schools

Middle Schools

9:30 - 4:10 Academy of Health Sciences @ PGCCC

7:30 - 2:50 Benjamin Stoddart Middle

9:30 - 4:10 Bladensburg High

7:30 - 2:50 Benjamin Tasker Middle

7:45 - 2:25 Bowie High

7:30 - 2:50 Buck Lodge Middle

7:45 - 2:25 Central High

7:30 - 2:50 Charles Carroll Middle

7:45 - 2:25 Charles H. Flowers High

7:30 - 2:50 * Drew Freeman Middle

9:30 - 4:10 Croom Vocational High

7:30 - 2:50 Dwight D. Eisenhower Middle

7:45 - 2:25 Crossland High

7:30 - 2:50 Ernest E. Just Middle

9:00 - 3:40 Dr. Henry A. Wise Jr. High

9:00 - 4:20 * G. James Gholson Middle

8:30 - 3:10 DuVal High

9:00 - 4:20 * Greenbelt Middle

8:30 - 3:10 Eleanor Roosevelt High

7:30 - 2:50 Gwynn Park Middle

8:30 - 3:10 Fairmont High

9:00 - 4:20 Hyattsville Middle

8:30 - 3:10 Forestville High

7:30 - 2:50 Isaac Gourdine Middle

7:45 - 2:25 Frederick Douglass High

9:00 - 4:20 James Madison Middle

7:45 - 2:25 Friendly High

9:00 - 4:20 Kenmoor Middle

7:45 - 2:25 Gwynn Park High

7:30 - 2:50 Kettering Middle

7:45 - 2:25 High Point High

9:00 - 4:20 Martin Luther King Jr. Middle

7:45 - 2:25 Largo High

9:15 - 4:35 * Nicholas Orem Middle

7:45 - 2:25 Laurel High

9:15 - 4:35 * Oxon Hill Middle

9:30 - 4:10 Northwestern High

9:00 - 4:20 Samuel Ogle Middle

9:30 - 4:10 Oxon Hill High

9:00 - 4:20 Stephen Decatur Middle

7:45 - 2:25 Parkdale High

9:00 - 4:20 Thomas Johnson Middle

7:45 - 2:25 Potomac High

 7:45 - 2:50 Thurgood Marshall Middle

8:30 - 3:10 Suitland High

9:00 - 4:20 Walker Mill Middle

7:45 - 2:25 Surrattsville High

9:00 - 4:20 William Wirt Middle

9:30 - 4:10 Tall Oak Vocational

 
 

Speciality Programs & K - 8 Schools

Elementary Schools and Centers

9:15 - 3:25 * Accokeek Academy @ HFERG

7:45 - 1:55 Adelphi Elementary

9:15 - 3:55 * Accokeek Academy @ EBURR

7:45 - 1:55 Allenwood Elementary

8:30 - 3:10 Andrew Jackson Academy

8:50 - 3:00 Apple Grove Elementary

8:30 - 3:10 Beltsville Academy

7:45 - 1:55 Ardmore Elementary

9:15 - 3:55 * Benjamin Foulois VPA

9:15 - 3:25 Arrowhead Elementary

9:30 - 3:40 * Glenarden Woods Elementary

7:45 - 1:55 Avalon Elementary

7:45 - 1:55 * Heather Hills Elementary

9:30 - 3:40 * Baden Elementary

9:15 - 3:55 * John Hanson French Immersion

7:45 - 1:55 Barack Obama Elementary

9:15 - 3:55 * John Hanson Montessori

7:45 - 1:55 Barnaby Manor Elementary

9:15 - 3:25 * Judith P. Hoyer

8:15 - 2:25 Beacon Heights Elementary

9:15 - 3:55 * Robert Goddard French Immersion

9:15 - 3:25 Berwyn Heights Elementary

9:15 - 3:55 * Robert Goddard Montessori

8:15 - 2:25 Bladensburg Elementary

7:45 - 2:25 Samuel Massie Academy

7:45 - 1:55 Bond Mill Elementary

9:15 - 3:55 * Thomas Pullen VPA

7:45 - 1:55 Bradbury Heights Elementary

7:45 - 2:25 William W. Hall Academy

7:45 - 1:55 Brandywine Elementary

 

7:45 - 1:55 C. Elizabeth Rieg Special Center

Alternative Schools

7:45 - 1:55 Calverton Elementary

9:30 - 3:10Annapolis Road Academy

9:15 - 3:25 Capitol Heights Elementary

9:30 - 3:10Green Valley Academy

7:45 - 1:55 Carmody Hills Elementary

 

7:45 - 1:55 Carole Highlands Elementary

 

7:45 - 1:55 Carrollton Elementary

 

9:15 - 3:25 Catherine T. Reed Elementary

 

7:45 - 1:55 Cesar Chavez Elementary

 

9:30 - 3:40 Chapel Forge ECC

 

7:45 - 1:55 Cherokee Lane Elementary

 

8:15 - 2:25 Chillum Elementary

 

7:45 - 1:55 Clinton Grove Elementary

 

7:45 - 1:55 Columbia Park Elementary

 

8:15 - 2:25 Concord Elementary

 

7:45 - 1:55 Cool Spring Elementary

 

7:45 - 1:55 Cooper Lane Elementary

 

7:45 - 1:55 Cora L. Rice Elementary

 

7:45 - 1:55 Deerfield Elementary

 

7:45 - 1:55 District Heights Elementary

 

7:45 - 1:55 Dodge Park Elementary

 

9:15 - 3:25 Doswell E. Brooks Elementary

 

9:15 - 3:25 Flintstone Elementary

 

7:45 - 1:55 Forest Heights Elementary

 

9:15 - 3:25 Fort Foote Elementary

 

8:15 - 2:25 Fort Washington Forest Elementary

 

9:30 - 3:40 Frances R. Fuchs ECC

 

7:45 - 1:55 Francis Scott Key Elementary

 

7:45 - 1:55 Francis T. Evans Elementary

 

7:45 - 1:55 Gaywood Elementary

 

9:15 - 3:25 Gladys Noon Spellman Elementary

 

8:15 - 2:25 Glassmanor Elementary

 

7:45 - 1:55 Glenn Dale Elementary

 

7:45 - 1:55 Glenridge Elementary

 

9:15 - 3:25 Greenbelt Elementary

 

9:30 - 3:40 H. Winship Wheatley ECC

 

7:45 - 1:55 High Bridge Elementary

 

8:15 - 2:25 Highland Park Elementary

 

7:45 - 1:55 Hillcrest Heights Elementary

 

7:45 - 1:55 Hollywood Elementary

 

7:45 - 1:55 Hyattsville Elementary

 

8:15 - 2:25 Indian Queen Elementary

 

7:45 - 1:55 J. Frank Dent Elementary

 

7:45 - 1:55 James E. Duckworth Special Center

 

7:45 - 1:55 James H. Harrison Elementary

 

7:45 - 1:55 James McHenry Elementary

 

9:30 - 3:40 James Ryder Randall Elementary

 

7:45 - 1:55 John H. Bayne Elementary

 

7:45 - 1:55 Judge Sylvania W. Woods Sr. Elementary

 

7:45 - 1:55 Kenilworth Elementary

 

9:15 - 3:25 Kenmoor Elementary

 

7:45 - 1:55 Kettering Elementary

 

7:45 - 1:55 Kingsford Elementary

 

7:45 - 1:55 Lake Arbor Elementary

 

7:45 - 1:55 Lamont Elementary

 

7:45 - 1:55 Langley Park Elementary

 

7:45 - 1:55 Laurel Elementary

 

7:45 - 1:55 Lewisdale Elementary

 

7:45 - 1:55 Longfield Elementary

 

9:15 - 3:25 Magnolia Elementary

 

9:30 - 3:40 Margaret Brent Special Center

 

7:45 - 1:55 Marlton Elementary

 

7:45 - 1:55 Mattaponi Elementary

 

7:45 - 1:55 Melwood Elementary

 

9:00 - 3:10 Montpelier Elementary

8:15 - 2:25 Mother Jones Elementary

 

7:45 - 1:55 Mt. Rainer Elementary

 

7:45 - 1:55 North Forestville Elementary

 

7:45 - 1:55 Northview Elementary

 

7:45 - 1:55 Oaklands Elementary

 

7:45 - 1:55 Overlook Elementary

 

9:15 - 3:25 Oxon Hill Elementary

 

7:45 - 1:55 P. E. Williams Elementary

 

9:15 - 3:25 Paint Branch Elementary

 

7:45 - 1:55 Panorama Elementary

 

7:45 - 1:55 Patuxent Elementary

 

7:45 - 1:55 Perrywood Elementary

 

7:45 - 1:55 Pointer Ridge Elementary

 

8:15 - 2:25 Port Towns Elementary

8:50 - 3:00 Potomac Landing Elementary

 

7:45 - 1:55 Princeton Elementary

 

7:45 - 1:55 Ridgecrest Elementary

 

8:15 - 2:25 Riverdale Elementary

 

7:45 - 1:55 Robert Frost Elementary

 

8:30 - 2:40 Robert R. Gray Elementary

 

8:15 - 2:25 Rockledge Elementary

 

7:45 - 1:55 Rogers Heights Elementary

 

7:45 - 1:55 Rosa L. Parks Elementary

 

7:45 - 1:55 Rosaryville Elementary

 

7:45 - 1:55 Rose Valley Elementary

 

9:00 - 3:10 Samuel Chase Elementary

 

7:45 - 1:55 Scotchtown Hills Elementary

 

9:15 - 3:25 Seabrook Elementary

 

9:00 - 3:10 * Seat Pleasant Elementary

 

8:15 - 2:25 Skyline Elementary

 

7:45 - 1:55 Springhill Lake Elementary

 

7:45 - 1:55 Suitland Elementary

 

7:45 - 1:55 Tanglewood Special Center

 

7:45 - 1:55 Tayac Elementary

7:45 - 1:55 Templeton Elementary

 

7:45 - 1:55 Thomas Claggett Elementary

 

7:45 - 1:55 Thomas S. Stone Elementary

 

8:15 - 2:25 Tulip Grove Elementary

 

7:45 - 1:55 University Park Elementary

 

9:15 - 3:25 Valley View Elementary

 

8:50 - 3:00 * Vansville Elementary

 

8:50 - 3:00 * Waldon Woods Elementary

 

9:15 - 3:25 Whitehall Elementary

 

7:45 - 1:55 William Paca Elementary

 

7:45 - 1:55 William Beans Elementary

 

9:15 - 3:25 Woodmore Elementary

 

7:45 - 1:55 Woodridge Elementary

 

7:45 - 1:55 Yorktown Elementary

 

 

* Schools listed have changes for 2013-2014

Schools in bold have Before and After Care