Area II Office
Last modified: 12/12/2013 8:42:36 AM
Introduction

Helen Coley
Associate Superintendent
K - 8, AREA II
John E. Howard

301-669-6060 (phone)
301-669-6063 (fax)

 

Instructional Director 7

Instructional Director 8

Instructional Director 9 

Megan Ashworth, John E. Howard

Brian Baudoin, Kettering MS, Room 133

Chris Mills, Kettering MS, Room 129 

301-669-6065 (phone)

301-333-1018 (phone)

301-333-1018 (phone)  

301-669-6063 (fax)

301-333-0673 (fax)

301-333-0673 (fax)  




Accokeek Academy

Ardmore Elementary

Benjamin Tasker Middle 

Apple Grove Elementary

Berwyn Heights Elementary

C Elizabeth Rieg Special Ctr 

Avalon Elementary

Carole Highlands Elementary

Glenarden Woods Elementary 

Forest Heights Elementary 

Cesar Chavez Elementary

Heather Hills Elementary 

Fort Foote Elementary

Chillum Elementary

Hyattsville Elementary 

Hillcrest Heights Elementary

Gladys Noon Spellman Elementary

Hyattsville Middle 

Indian Queen Elementary

Greenbelt Elementary

Judith P. Hoyer Montessori 

Isaac J. Gourdine Middle

Greenbelt Middle

Kenilworth Elementary 

Overlook Elementary

Hollywood Elementary

Mt Rainier Elementary 

Oxon Hill Elementary

Lewisdale Elementary

Northview Elementary 

Panorama Elementary

Nicholas Orem Middle

Pointer Ridge Elementary 

Potomac Landing Elementary

Paint Branch Elementary

Thomas S Stone Elementary 

Rose Valley Elementary

Ridgecrest Elementary

Tulip Grove Elementary 

Tayac Elementary

Rosa L. Parks Elementary

University Park Elementary 

William Beanes Elementary

Springhill Lake Elementary

Woodmore Elementary 




     

Instructional Director 10 

Instructional Director 11 

Priority Schools Director

Maria Smith, Gwynn Park Middle 

Kathleen Brady, Kettering MS, Room 129 

C. Michael Robinson

301-372-3431 (phone)  

301-333-1018 (phone)  

301-702-3910 (phone) 

301-372-3435 (fax)  

301-333-0673 (fax)  

301-702-7350 (phone) 




Baden Elementary 

Beacon Heights Elementary

Benjamin Stoddert Middle

Barnaby Manor Elementary 

Carrollton Elementary 

Drew Freeman Middle  

Brandywine Elementary 

Charles Carroll Middle

G. James Gholson Middle  

Clinton Grove Elementary  

Gaywood Elementary

Oxon Hill Middle  

Flintstone Elementary 

Glenn Dale Elementary

Thomas Johnson Middle  

Fort Washington Forest Elementary 

Glenridge Elementary

Thurgood Marshall Middle

Glassmanor Elementary 

James Mc Henry Elementary

 

Gwynn Park Middle 

Lamont Elementary

Imagine Andrews  

J Frank Dent Elementary 

Margaret Brent Special Center

Imagine Foundations at Leeland  

John Hanson French Immersion 

Robert Goddard French Immersion 

Imagine Foundations at Morningside  

John Hanson Montessori 

Robert Goddard Montessori 

Imagine Lincoln 

Samuel Chase Elementary 

Seabrook Elementary 

 

Suitland Elementary 

William Paca Elementary 

 

Valley View Elementary 

Woodridge Elementary 

 

Waldon Woods Elementary